Działka ROD – co to znaczy?

Posted by: | Posted on: 21 lutego, 2020

Być może słyszałeś już gdzieś o działkach ROD, ale nie wiesz jeszcze co kryje się pod tym skrótem. Jego rozwinięcie wcale nie należy do oczywistych. Zastanówmy się, więc działka ROD co to znaczy?

Co oznacza skrót?

ROD to skrót od Rodzinne Ogródki Działkowe. Powstały one z myślą o ludziach, którzy mieszkają w blokach i nie mają możliwości, by mieć ogródek pobliżu swojego mieszkania. Ogródki działkowe tego typu powstawały najczęściej w obrębie miasta lub na jego obrzeżach. Chodziło o to, by dojazd nie był zbyt trudny i zbyt długi.

Surowe zasady

Rodzinne Ogródki Działkowe są objęte szeregiem przepisów, które uniemożliwiają korzystanie z nich, jak ze zwykłych działek. Ograniczeniem są zasady zabudowy. Nie można budować na nich budynków całorocznych oraz nie mogą one przekraczać określonej wysokości – najczęściej jest to parter i niskie piętro. Również ogrodzenia nie mogą przekraczać określonej wysokości. Warto też wiedzieć, że nad porządkiem na każdych ogródkach działkowych czuwa administracja oraz wyznaczony prezes. Żeby sprzedać lub kupić działkę należy uzyskać jego zgodę. Z założenia ogródki działkowe służą do odpoczynku, relaksu oraz niewielkiej uprawy warzyw oraz kwiatów. Uprawa na nich ma charakter raczej hobbystyczny, choć niektórzy realizują w ten sposób swoje pasje. Pobyt na działkach może być namiastką urlopu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *