Jak uprawiać truskawki na działce?

Posted by: | Posted on: 21 lutego, 2020

Truskawki to jeden z najbardziej ulubionych owoców. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim walorom smakowym i zapachowym. Niestety świeże dostępne są bardzo krótko, tylko przez około miesiąc. Truskawki nie są roślinami wymagającymi, więc można uprawiać je na działce, balkonie lub tarasie.

Jak sadzić truskawki na działce?

Pod uprawę truskawek należy przeznaczyć stanowisko jasne, truskawki potrzebują słońca, by uzyskać odpowiednią słodycz i wielkość owoców. Ziemia nie musi być bardzo żyzna , ale powinna być lekko kwaśna i dobrze spulchniona. Przed sadzeniem truskawek warto nawieźć glebę obornikiem, który nie tylko dostarczy odpowiednich składników, ale także ją spulchni.

Truskawki najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późnym latem, te ostatnie zakwitną w kolejnym roku. Truskawki sadzi się w rzędach co 15-20 cm. Najlepiej sadzić je na akrowłókninie, która zapobiega chorobom pleśniowym i zabłoceniu truskawek.

Truskawki szczególnie wrażliwe są na pleśń, dlatego w ich sąsiedztwie nie powinno sadzić się krzaków malin, jeżyn, ogórków i warzyw kapustnych. Doskonale natomiast znoszą towarzystwo czosnku i cebuli.
Truskawki uprawa na działce wymaga podlewania w okresie suszy, w przeciwnym wypadku owoce będą małe i mniej soczyste.

Truskawki pnące

To stosunkowo nowa odmiana, ale zdobywająca coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim pojedyncze rośliny można uprawiać na balkonie w skrzynkach i doniczkach. Stanowią nie tylko ozdobę, ale codziennie można cieszyć się smacznymi owocami.

Mimo dużych nakładów inwestycyjnych, truskawki pnące coraz bardziej doceniane są przez działkowców i plantatorów. Zdecydowanie wygodniej i szybciej się je zbiera, po drugie nie narażone są na choroby pleśniowe. Truskawki pnące na działce można sadzić w doniczkach lub tradycyjnie w rzędach, jedne i drugie wymagają specjalnego stelaża na pnącza, które mogą osiągać metr długości. Truskawki pnące wymagają systematycznego nawadniania i nawożenia. Dodatkową ich zaletą jest powtarzalność owocowania, a to oznacza świeże owoce do późnej jesieni.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *