Jak zrobić toaletę na działce?

Posted by: | Posted on: 21 lutego, 2020

Szczęśliwi posiadacze działek rodzinnych lub letniskowych, z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie sezonu wiosennego, by rozpocząć konieczne prace ogrodowe oraz spędzać tam swój wolny czas.

Uciążliwy brak kanalizacji na działce

Działki, inaczej zwane ogródkami działkowymi znajdują się na terenach uzbrojonych w niektóre media, takie jak prąd czy wodociągi, często natomiast nie mają podłączenia pod miejską czy gminną kanalizację, co sprawia, że chcąc wybudować toaletę w wybranym przez siebie miejscu należy zapoznać się z obowiazujacymi przepisami, dopuszczającymi budowę toalety bez połączenia kanalizacyjnego.

Toaleta na działce

Brak toalety i załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w miejscu do tego nieprzeznaczonym może spowodować zagrożenie biologiczne dla ludzi sąsiadujących z naszą działką, narazić ich na groźne choroby pasożytnicze, przenoszone poprzez glebę. Z tego też powodu większość działkowiczów decyduje się na tak zwaną „sławojkę”, czyli osobne, drewniane pomieszczenie, pod którym znajduje się zbiornik na nieczystości, opróżniany co jakiś czas przez specjalny pojazd – wóz asenizacyjny, czyli szambiarkę.

Innym rozwiązaniem, bardziej ekologicznym, jest zainstalowanie toalety kompostującej; tego typu toaleta to można powiedzieć – wyższy poziom „sławojki”. Zasada użytkowania jest taka sama, jedynie, po wizycie w toalecie, zawartość latryny należy przysypać trocinami, które wchłoną wilgoć, wysuszając nieczystości. Po kilku miesiącach nadają się do zmieszania z kompostem roślinnym i mogą być wykorzystane do nawożenia krzewów, drzewek ozdobnych oraz trawnika.

Praktyczna toaleta turystyczna

Jeżeli jednak nie mamy ani możliwości ani chęci na budowanie tego typu toalet, najlepszym rozwiązaniem jest turystyczna toaleta przenośna, która co prawda ma bardzo ograniczoną pojemność zarówno na wodę do spłukiwania jak i na fekalia, to jednak należy do toalet łatwych i wygodnych w obsłudze toalet. Aby zbiornik na nieczystości nie powodował zagrożenia biologicznego, do jego wnętrza wrzucane są specjalne preparaty chemiczne, które rozdrabniają odchody, neutralizują wonie, rozpuszczają papier oraz działają antybakteryjnie. Płyn z takiej toalety, pod wpływem dodanej chemii jest przy zlewaniu już wstępnie oczyszczony.

Oczywiście, toaletę turystyczną należy opróżniać w miejscach do tego celu przeznaczonych, bo chociaż zawartość jest już wcześniej poddana działaniu chemii, nie nadaje się do bezpośredniego kontaktu z roślinami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *