Jak zwalczyć szkodniki w ziemi na działce?

Posted by: | Posted on: 21 lutego, 2020

Piękny i zadbany ogród to marzenie każdej osoby kochającej rośliny. Niemniej każdy ogrodnik bardzo często musi uporać się z wieloma szkodnikami, które to można gołym okiem zauważyć podczas kopania grządek. Ponadto uciążliwe pasożyty bardzo często występują w ziemi wielu kwiatów doniczkowych. Jak zatem skutecznie z nimi walczyć?

Uciążliwe szkodniki w ziemi na działce

Szkodniki występujące w glebie bardzo często powodują uszkodzenie korzeni wielu roślin ogrodowych, a nawet ich stopniowe obumieranie.
Każdy ogrodnik powinien wiedzieć o tym, że korzeniami odżywiają się gryzonie, wśród których można wymienić karczowniki, myszowate oraz nornikowate. Oprócz tego bardzo niebezpieczne dla wielu roślin ogrodowych są larwy chrząszczy, pędraki, drutowce oraz nicienie tj. guzaki i mątwiki.

Z kolei do podziemnych niszczycieli roślin należą zwierzęta ryjące podziemne korytarze oraz wijące w nich gniazda, wśród których można wymienić krety oraz nornice. Te niewielkie zwierzątka podkopują rośliny niszcząc w ten sposób ich korzenie. Ponadto powodują, że rośliny nie są w stanie pobierać z gleby wody niezbędnej do intensywnego wzrostu.

Skuteczne sposoby na kreta

Co prawda kret jest bardzo pożyteczny pod wieloma względami, bowiem odżywia się on larwami owadów, dżdżownicami, myszami oraz ryjówkami żyjącymi powszechnie w ziemię, niemniej drąży on w glebie korytarze oraz usypuje wysokie kopce, które to uszkadzają korzenie roślin.

Szkodnik ten ma bardzo wyostrzony słuch, zatem w celu jego wypłoszenia warto ustawić tuż przy kretowinach wiatraczki, wkopane puste butelki czy tez profesjonalne urządzenia elektroakustyczne, które to są zasilane przez baterie solarne.

W celu wypłoszenia kreta warto też użyć świec odstraszających, które to należy włożyć do poszczególnych otworów w ziemi. Wydobywający się dym potrafi na długi czas wypłoszyć kreta.

Szkodniki w ziemi kwiatów doniczkowych

Szkodniki kwiatów doniczkowych bardzo często pojawiają się niepodziewanie. Bardzo często są one zauważane jesienią, a efekty ich działalności są bardzo szybko widoczne, bowiem rośliny marnieją, a czasem zamierają w zupełności.

Najczęstszym bardzo groźnym szkodnikiem występującym w roślinach doniczkowych są przędziorki. Są to małe, zielone, lub żółto – pomarańczowe pajączki o długości do jednego milimetra. Ich szkodliwe działanie prowadzi bardzo często do tego, że na ziemi powstają biało srebrzyste plamy, a na liściach roślin drobna pajęczynka.

W celu usunięcia poszczególnych szkodników warto sięgnąć po sprawdzone na rynku ogrodniczym preparaty, dzięki którym wszystkie rośliny będą mogły bez problemu wzrastać.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *