Jak posadzić rzeżuchę?

Posted by: | Posted on: 7 kwietnia, 2020
Jak posadzić rzeżuchę?

Rzeżucha to roślina, która kojarzy się z wiosną i świętami Wielkanocnymi. Jest łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań i można ją zasadzić nawet w skorupkach od jajek. Rzeżuchę wykorzystuje się jako dekorację potraw, dodatek do kanapek oraz do wiosennych sałatek. Jak posadzić rzeżuchę?

Na wacie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie waty lub ligniny. Namacza się ją wodą i gęsto zasypuje nasionkami. Codziennie trzeba zraszać ją oraz pojawiające się listki. Dobrze jest robić to nawet kilka razy na dzień, bo rzeżucha musi być dobrze nawodniona. Jeśli będą jej zapewnione dobre warunki, to po tygodniu uprawy powinny być widoczne już pierwsze listki. W przypadku wysiewu na wacie, zebrać można tylko zielne części roślinki. Korzeni nie będzie można wyplątać z waty po to, by je zużyć. Rzeżuchę, która wyrosła na wacie można umieścić w ozdobnych doniczkach i skorupkach po jajkach w wielkanocnych stroikach i koszyczkach.

Jak posiać rzeżuchę bez waty?

Na pewno zastanawiasz się jak posiać rzeżuchę bez waty. To jedyny sposób, by spożyć roślinę w całości. Do takiego wysiewu używa się metalowego sitka oraz szklanej miseczki. Sitko zawiesza się nad miseczką wypełnioną wodą. Do sitka wsypuje się cienką warstwę nasion, które muszą mieć wystarczająco dużo miejsca by wykiełkować. Woda z miseczki paruje do góry i nawadnia nasiona od dołu. Od góry należy je zraszać spryskiwaczem. Po kilku dniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Kiedy już to się stanie, należy delikatnie odlać część wody. Korzenie powinny jedynie muskać lustro wody, inaczej mogą zacząć gnić. Warto też pamiętać, że skoro nie ma waty, to bardzo szybko poczujemy zapach gnijącej rośliny i w razie czego będziemy mieli czas na to, by odpowiednio zareagować.

W ziemi, w doniczce

Rzeżuchę można też zasadzić po prostu w doniczce. Można ją zasiać samodzielnie lub jako dodatek do innych ziół. Roślina ta czuje się bardzo dobrze w ziemi i dość szybko rośnie. Atutem tego rozwiązania jest zminimalizowanie ilości nawodnień. Spokojnie wystarczy raz dziennie dolać wody do doniczki. Nie trzeba dodatkowo jej zraszać.Taka uprawa jest bardzo wygodna i nieangażująca. Niestety korzenie, które wyrosły w ziemi nie nadają się do spożycia – tak jak w przypadku uprawy na wacie. Oznacza to, że spora część warzywa marnuje się, co jest wyjątkowo nieekonomiczne.





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *