Nawożenie borówki amerykańskiej na działce

Posted by: | Posted on: 14 lipca, 2020
nawożenie borówki amerykańskiej na działce

Amatorska hodowla borówki amerykańskiej na działkach i w ogrodach cieszy się ogromną i wzrastającą z roku na rok popularnością. Nic dziwnego, jest to bowiem krzak o wyjątkowo smacznych owocach, który posiada jednak szczególne wymagania pielęgnacyjne.

Borówka amerykańska – krótka charakterystyka

Borówka amerykańska, której właściwa nazwa to borówka wysoka, jest wieloletnim krzewem dorastającym do dwóch i pół metrów wysokości, który wywodzi się z Ameryki Północnej. Obecnie jest ona bardzo chętnie uprawiana w ogrodach na całym świecie, ze względu na smaczne i zdrowe owoce, które zależnie od odmiany, w naszym klimacie gotowe do zbioru są od około połowy lipca do początku września

Jak wygląda nawożenie borówki amerykańskiej na działce

Krzak ten, oprócz bardzo wysokich wymagań co do rodzaju gleby oraz stanowiska, takich jak: kwaśność, przepuszczalność, pruchniczość, wilgotność ziemi oraz słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce bytowania, wymaga także starannej pielęgnacji, w tym nawożenia. Jet to obok podlewania najważniejsza czynność, bez której bardzo trudno będzie cieszyć się obfitymi i smacznymi zbiorami jagód.
Nawożenie powinno odbywać się systematycznie i z użyciem odpowiednich preparatów, co roku na wiosnę ( najlepiej w czerwcu) należy zasilić krzaki siarczanem potasu oraz siarczanem amonu. Nie można zapominać również o jesiennej pielęgnacji, gdyż zasoby gleby są dość szybko wykorzystywane przez krzaczki. Jesienią dobrze jest również ściółkować rośliny.

Jakie nawozy wybierać?

Najlepiej zdecydować się na preparaty dedykowane do upraw borówki wysokiej i dokładnie stosować się do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu. Do wyboru mamy nawozy w formie granulek lub proszku rozsypywanego pod krzakami albo preparaty w formie płynnej. Bezwzględnie należy unikać nawozów zawierających fosfor, gdyż uzupełniają one w glebie również wapń, który nie posłuży naszym krzakom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *