Szambo na ogródku działkowym

Posted by: | Posted on: 14 lipca, 2020
szambo na ogródku działkowym

Ogródki działkowe to nie tylko hodowla i uprawa różnych roślin, ale również i miejsce rekreacji oraz rodzinnych spotkań. Jednak aby móc komfortowo spędzić na działce przynajmniej kilka godzin, trzeba zadbać o podstawowe wygody takie jak toaleta. I tu pojawia się pytanie – jak zagospodarować ścieki? Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście szambo, jednak przed dokonaniem takiej inwestycji warto zapoznać się z podstawowymi wymogami prawnymi i technicznymi.

Zgodność z przepisami prawa

W świetle prawa szambo stanowi budowlę i w związku z tym wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Zamiar budowy szamba na działce należy zgłosić zarządowi ogródków działkowych. Ponadto, szambo nie powinno stwarzać zagrożenia higieniczno-sanitarnego dla wód gruntowych, dlatego też warunki umiejscowienia i instalacji tego typu zbiornika na działce są ściśle określone przepisami. Powinien on być zlokalizowany nie mniej niż 15 metrów od najbliższego ujęcia wody pitnej oraz co najmniej 2 metry od granicy działki. Może się zatem zdarzyć, że specyficzne uwarunkowania naszej konkretnej działki bądź jej mały rozmiar uniemożliwią wybudowanie na niej szamba. Warto zapoznać się szczegółowo z regulaminem Rodzinnych Ogródków Działkowych przed rozpoczęciem inwestycji, aby uniknąć potencjalnych poważnych problemów w przyszłości.

Kwestie techniczne też mają znaczenie

Przede wszystkim szambo na ogródku działkowym musi być szczelne i wykonane z materiałów odpowiednich do warunków gruntowych panujących na danym terenie. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do przewidywanego zużycia wody, tak aby wywóz nieczystości odbywał się co około 10-14 dni. Warto też skontaktować się z firmą odbierającą ścieki, aby upewnić się, że dojazd samochodu asenizacyjnego na miejsce będzie możliwy z technicznego punktu widzenia. Mają tu znaczenie takie kwestie jak szerokość bramy wjazdowej na teren ogródków działkowych oraz to, czy nasza działka zlokalizowana jest przy głównej alejce, czy też przy bocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *