Jak siać ogórki?

Posted by: | Posted on: 21 maja, 2020

Własne ogórki są niezastąpione na rozmaite przetwory, którymi można raczyć się zimą. Na szczęście, nie są trudne w uprawie – właściwie kluczem do sukcesu jest w tym przypadku żyzna ziemia i odpowiednie nawadnianie. Jednak jak siać ogórki, aby plony były zadowalające?

Jak siać ogórki gruntowe?

Przede wszystkim, ogórki sieje się dość późno: w okolicach drugiej połowy maja. Jeśli chce się wysiać je wcześniej, trzeba im zapewnić dość ciepłe miejsce – na przykład w szklarni czy tunelu foliowym.

W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że plony w ogóle mogą nie dojść do skutku i konieczny będzie ponowny wysiew właśnie po “zimnej Zośce”.

Jak prawidłowo siać ogórki do gruntu?

Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować glebę – na przykład mieszając ją z obornikiem. Tylko żyzna gleba pozwoli na uzyskanie obfitego i dorodnego plonu.

Ogórki sieje się na dość dużej głębokości: około 3-4 cm co 15-20 cm (i 40-70cm między poszczególnymi rzędami). Można również posiać je nieco gęściej, licząc się z tym, że niektóre nasionka w ogóle nie wzejdą. W takim przypadku, gdyby plon okazał się szczególnie obfity, część roślinek można przesadzić w inne miejsce, aby się wzajemnie nie dusiły.

Tak przygotowane nasionka należy przysypać lekko ziemią i podlewać. Ogórki lubią stanowiska słoneczne i wilgotne, bogate w składniki odżywcze. Jednakże gdy ogórki już wzejdą, lepiej nie podlewać ich po liściach: rośliny bardzo tego nie lubią. Rozwiązaniem może być schylanie się i podlewanie każdego ogórka osobno lub stworzenie prowizorycznego systemu nawadniającego w postaci rowków, do których będzie się nalewać wody.

Przynajmniej na samym początku ich wschodzenia, warto nakrywać ziemię choćby na noc folią: ogórki bowiem nie przepadają za niskimi temperaturami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *