Jak siać warzywa w ogródku?

Posted by: | Posted on: 21 maja, 2020
jak siać warzywa w ogródku

Piękne wypielęgnowane warzywa w ogrodzie to marzenie każdego miłośnika roślin, który to uwielbia spędzać na działce mnóstwo czasu. Zatem jak siać warzywa w ogródku, aby w sezonie były one dorodne oraz okazałe?

Kiedy siać warzywa w ogrodzie?

Już w lutym mnóstwo ogrodników udaje się do centrum ogrodniczego, aby zakupić nasiona i wysiać je w skrzynkach w domu. Już bowiem wówczas każdemu profesjonalnemu ogrodnikowi maluje się w głowie wizja posiadania niepryskanych pomidorów czy papryki z własnej grządki. Nic zatem dziwnego, że już w lutym zaczynają oni wysiewać rozsadę, którą to przez kolejny miesiąc pielęgnują, aby ostatecznie wsadzić do gruntu.

A gdy za oknem pojawiają się pierwsze promienie słoneczne najbardziej niecierpliwi ogrodnicy sieją już w gruncie nowalijki, wśród których można wymienić rzodkiewkę, sałatę, koperek oraz szczypiorek.

Z kolei hodowana w doniczkach rozsada powinna wylądować w ziemi na dworze dopiero na początku maja. Niestety, często się zdarza, że pojawiające się przymrozki niszczą wcześniej wyhodowane oazy. Warto zatem być zawsze ostrożnym, a rozsadę na początek najbezpieczniej jest posadzić w ogrzewanej oraz dobrze doświetlonej szklarni.

Kiedy siać warzywa w gruncie?

Oprócz pomidorów, papryki czy kapusty wysadzanej do gruntu z rozsady istnieją również takie warzywa, które to trzeba bezpośrednio wysiać do gruntu. Wśród wielu z nich można wymienić między innymi: marchewkę, buraczka, pietruszkę, bób, szpinak, kalarepę, dynię, kabaczka, fasolę i wiele innych. Kiedy zatem warto siać te warzywa w gruncie?

Otóż groszek, marchewkę, pietruszkę czy rzodkiewkę można próbować zasiać już w marcu, ale pod warunkiem, że temperatura ziemi będzie wynosić powyżej 8 stopni. Z kolei z fasolą czy dynią najlepiej jest poczekać do maja, kiedy to pogoda jest stabilna, a na dworze jest już o wiele cieplej. Aby skutecznie ochronić wyrastające roślinki przed ewentualnymi przymrozkami warto zawsze przykryć je na noc włókniną lub zasiać je pod folią na pałąkach. Wówczas to plony będą z pewnością udane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *